Özel Star Medica Hastanesi
WhatsApp

 

Bebek Dostu Hastane Ne Demek?

Gebelik süreci doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası olarak 3 ana başlıkta ele alınır. Bu süreçte anne adayları bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini ister. Bu isteğin yanı sıra süreçte unutulmaması gereken diğer önemli konular ise annenin doğuma hazırlanması ve yine annenin doğum sonrası sürece hazırlanmasıdır. Başarılı bir doğumdan önce sağlıklı bir bebek için gerekli tüm kontroller yapılmalıdır. Bu sayede meydana gelebilecek tüm olumsuzluklara karşı önlem alınmış olacaktır. Ayrıca doğum sırasında ve sonrasında annenin konforunun sağlanması için de tüm imkanları seferber edebilecek nitelikte bir hizmet anlayışına sahip ve doğuma ilişkin tüm ekipmanlara sahip bir hastane tercih edilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar göz önüne alınarak sağlık sektöründe bebek dostu hastane kavramı ortaya çıkmıştır. 

Bebek dostu hastanelerde; sağlıklı doğum, annenin konforu, erken doğum ve benzeri süreçler için gerekli ve yeterli ekipman donanımı, gebelik sürecine yönelik psikolojik destek sağlayacak uzmanlar, yenidoğan ihtiyaçlarına yönelik hizmet ve doğum sonrası emzirme konusunda anneye sağlanacak eğitim desteği gibi önemli başlıklar göz önüne alınmaktadır. Hizmet anlayışı bu başlıklarda geliştirilen bebek dostu hastanelerde ayrıca anne ile bebeğin ilk temasının sağlıkla gerçekleştirilmesine yönelik tüm sağlık personellerinin eğitimli olması ve sürecin başarıyla tamamlanması için gereken tüm bilgileri içeren diğer eğitimlere sahip olmasına özen gösterilmektedir. 

Bebek Dostu Hastaneleri Belirleyen Kriterler Nelerdir?

Bebek dostu hastanelerde öncelik annenin kendini evinde gibi rahat hissetmesidir. Refakatçi ve anne adayının doğum sürecinde hem yalnız bırakılmamasına özen gösterilir hem de kişilerin mahremiyet anlayışına uygun olarak hizmet verilmektedir. Anne adayları için doğum öncesinde gerekli bilgilendirmeler eksiksiz olarak yapılmaktadır. Bunun  yanı sıra gebelik sonrasında da annenin ve bebeğin ihtiyaçlarına yönelik tüm personel eğitilmekte ve emzirmeden yenidoğan bakımına her konuda danışmanlık hizmeti verilmektedir. 

Anne ve bebek ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan ünitelerde 7/24 ihtiyaçlara cevap verilmektedir. Hijyen ve konforun ön plana alındığı bebek dostu hastanelerde, özellikle yüksek riskli gebeliklere yönelik eylem planları hakkında anneler doğum öncesinde bilgilendirilmektedir. Ayrıca doğum sürecinin başından sonuna kadar olan her ayrıntıyı içeren görseller, metinler ve maketler annelere sunulmakta anne adayları sürece yönelik hazırlanmaktadır.Bebek dostu hastanelerin en önemli hizmeti ise doğum sonrasında yenidoğan ve anne arasındaki temas ve emzirme sürecine ilişkin eğitimin verilmesidir. Bu hizmeti sağlayan bebek dostu hastane kavramı sayesinde özellikle ilk doğumunu gerçekleştiren anneler psikolojik olarak iyi hissetmektedirler. Tabi bu durum bebeğin sağlık ve huzuruna da pozitif etki sağlamaktadır. 

Doğum Sonrası Tüm Süreçlere Dair Hizmet

Bebek dostu hastane kavramına dair tüm sorularınızı karşılamak da bu nitelikte hizmet veren hastanelerin bir özelliğidir. Doğum zorlu ancak sonuçları ile kişileri mutlu bir yaşama kavuşturan ciddi bir süreçtir. Anne adayları bu sürecin başından sonuna kadar en iyi ve kapsamlı hizmeti hak etmektedir. Ayrıca tüm hakları ile yeni bir yaşama başlayan bebekler için de bu durum geçerlidir. Yenidoğanların sağlığının korunması, ihtiyaçlarının karşılanması ve karşılaşılabilecek her türlü olumsuzluğa hazırlıklı bir hastanede dünyaya gelmek tüm bireylerin yaşam hakkının bir parçasıdır. Steril bir doğum ortamından, yenidoğan bakımına yönelik bilgilerin verildiği bir danışmanlık sürecinin sağlanmasına kadar tüm hizmetleri tek çatı altında buluşturan bebek dostu hastane kavramı ciddi sorumlulukları karşılayan hastaneleri nitelemektedir. Gebelik hazırlığı içinde olan kişiler için bebek dostu hastane arayışı, süreç için göz ardı edilmemesi gereken önemli bir kriter olmalıdır.