WhatsApp WhatsApp
Telefon Şimdi Ara
Randevu Talebi E-Sonuç


BEBEKLERDE GRİP


Belirtileri
* Ekim-şubat aylarında artan ve influenza virüslerinin sebep olduğu grip için bebekler yine en ciddi risk grubu içerisindedir.
* Bebeğin ateşinin aniden 38°C veya daha üzerine çıkması, yorgun görünmesi, titremesi, burun akıntısı ve kuru öksürük gibi semptomları varsa grip riski güçlüdür. Grip olan bebek kendini huzursuz hisseder ve hasta görünür.
* Ayrıca karın ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtiler de görülebilir.

???? Tedavisi
* Anne sütü emen bebekler şanslı gruptur çünkü anne sütü hastalıklara karşı antikor üretir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribin ağır seyretmesini önler.
* Bebekte burun akıntısı ve öksürük varsa öncelikle bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır.
* Emziren anneler bebeklerini daha sık emzirmeli, eğer bebek ek gıdalara başlanmışsa sulandırılmış elma suyu ve bitkisel çaylar verilmelidir.
* Burun tıkanıklığı için beslenme ve uyku zamanından 15 dakika önce tuzlu burun damlalarının uygulanması bebeğin rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.
* Nemli ortam öksürüğe de iyi geleceğinden, buhar makinesi ile bebeğin bulunduğu ortam nemlendirilmelidir.
* Burun akıntısının dışarı çıkması için bebeğin başı hafifçe yükseltilmelidir.
* İlaç kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.
* Bebekte hırıltılı nefes alımı, sık ve boğuk nefes, nefes almada zorluk, renginde solma, sıvı almayı reddetme ve ateş görülüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.
* Bebeklerin hem kapalı hem de kalabalık ortamlarda sıklıkla bulunması da hastalıkların artmasına neden olur. Bebeği aşırı üşütmek kadar aşırı terletmek de sakıncalıdır.
* Grip aşılarının grip enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi vardır. Her sene aşılama yapılması gerekir, ancak grip aşısı 6 aydan küçük bebeklere yapılmamaktadır.